Haber

Suudi Arabistan, ateşkes görüşmelerinin devamı için Yemen’deki Husileri Riyad’a davet etti

Suudi Arabistan Dışişleri BakanlığıTarafından yapılan açıklamada “Suudi Arabistan, ateşkes ve siyasi çözüm görüşmelerini tamamlamak üzere Sana’dan bir heyeti Riyad’ı ziyaret etmeye davet etti.”ifadelerine yer verildi.

Görüşmelerin tarihi hakkında detay verilmeyen açıklamada, bu davetin Suudi Arabistan’ın Mart 2021’de açıkladığı girişim çerçevesinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan ve Umman’ın, Yemen’de kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes ile tüm Yemenli taraflar için kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşılması yönündeki çabalarını sürdürmek istedikleri belirtildi.

Husilerden olumlu yanıt

Husiler Yüksek Siyasi Konseyi üyesi Muhammed Ali el-Husi, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, kontrollerindeki Sana’dan bir heyetin, müzakereleri sürdürmek üzere Yemen’den ayrılarak Riyad’a doğru yola çıktığını belirtti.

Bu, Husi heyetinin Yemen iç savaşının başlamasından bu yana Suudi Arabistan’a yapacağı ilk ziyaret olacak.

Yemen’deki iç savaş ve siyasi çözüm çabaları

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgeleri kontrol altında tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Suudi Arabistan ve Umman, Yemen’de 9 yıldır devam eden krize son verecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için aylardır Yemen hükümeti ile Husiler arasında arabuluculuk yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu