Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, NATO’yu “Sırpları korumaya” çağırdı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, NATO’dan Kosova’daki Sırpları korumasını istedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’daki son gelişmeleri NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvetler Komutanı Amiral Stuart Munsch ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da görüştü. Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Vucic, “Amiral Munsch ile güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisinden Kosova’daki halkımızı NATO’dan korumasını istedim. Sırbistan’ın tarafsızlık politikasını anladığı için de kendisine teşekkür ettim.” Sırp medyasında yer alan haberlere göre Munsch, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) kuzey Kosova’daki güvenlik durumunu yakından izlediğini ve Kosova’daki tüm etnik grupların güvenliğini ve hareket özgürlüğünü sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Sırbistan Savunma Bakanı da “terörü önleme” çağrısında bulundu

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vuceviç de İngiliz Guardian Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin KFOR’a Kosova’daki Sırplara yönelik “terörü önleme” çağrısında bulunduğu sözlerine atıfta bulundu. Vuceviç, Sırbistan’ın yeni bir “Fırtına” operasyonuna izin vermeyeceğini söyledi.

Başkan Vucic’in açıklamaları, Kurti’nin Sırpların ülkenin kuzeyinde kurduğu barikatlara artık müsamaha gösterilmeyeceği yönündeki açıklamalarının ardından geldi. Kurti, barikatların kaldırılması sürecinde kayıplar olabileceğinden endişe duyduğunu da dile getirdi ve bu açıklama Sırp basını tarafından “tehdit” olarak sunuldu. – BELGRAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu