Ekonomi

SBB/Demir: Deprem bölgesinde savunma sanayi yatırımları başlıyor

Savunma sanayi firmaları deprem bölgesinde iskan ve istihdam projesi başlattı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SBB) Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, deprem bölgesinde yapılması planlanan savunma sanayi yatırımlarını değerlendirdi.

Demir yaptığı konuşmada, TAI’nin (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) deprem bölgesine konut dışında katma değerli tesisler yapmayı planladığını belirterek, bölgedeki tesislerde çalışabilecek insan gücüne yönelik eğitim çalışmaları yapılacağını söyledi.

TAI’nin Kahramanmaraş’ta tesis kurmasıyla ilgili açıklama yapan Demir, “Mevcut tesise hızlı bir giriş yapılacak. Daha sonra TUSAŞ’ın kendi tesislerini kurması için adımlar atılacak, ardından konut alanı çalışmalarımız var. Ama ilk adım, hızlı bir şekilde kapalı bir alana girmek ve oraya belirli bir makineyi hareket ettirerek üretime başlamaktır. Bu üretim için hızlı bir şekilde personel istihdam etmek. Farklı firmaların 7-8 bölgede benzer faaliyetleri yürütmesini planladık.” söz konusu.

“250 kişiye istihdam oluşturacağız”

TUSAŞ’ın uçak modüllerindeki mevcut iş yükünü bölgeye aktarmayı hedeflediğini belirten Demir, bölgede yerin gösterilmesinin ardından 6 ay içinde adım atabileceklerini duyurdu.

Söz konusu projeksiyonla TUSAŞ’ın ilk etapta bölgede 250 kişiye istihdam sağlamayı planladığını söyleyen Demir, yatırımın tesis ve konut bazında toplamda 1 milyar liraya yakın bir değere sahip olduğunu belirtti.

habercobanlar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu