Haber

Mısır’da Gazze Zirvesi başladı: Sisi ve Kral Abdullah’tan açıklama

“Gazze’deki Gelişmeler, Filistin Davasının Geleceği ve Barış Süreci” başlıklı miting Mısır’ın başkenti Kahire’de başladı. Zirvede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

KRAL II. ABDULLAH

Zirve kapsamında konuşan Ürdün Kralı II. Abdullah şunları söyledi: “Gazze’nin sürekli bombalanması acımasızdır. Kuşatılmış ve çaresiz bir halkın toplu olarak cezalandırılması ve yerinden edilmesi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve bir savaş suçudur.”söz konusu.

MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ

Zirveye ev sahipliği yapan Sisi, bu sabah açılan Refah Sınır Kapısı’na değinerek şunları söyledi: “Refeh Sınır Kapısı’nı bir an bile kapatmadık ama İsrail’in sınırın Filistin tarafındaki bombardımanı insani yardımın geçişini engelledi.” dedi. Sisi, Gazze’de halkın zulmüne değinerek Batı’yı ikiyüzlü davranmakla suçladı. “Yüzyıllardır inşa ettiğimiz medeniyetin değerleri nerede? Çifte standartsız, masum insanlar arasındaki eşitlik nerede?”diye sordu. “Mısır, barışçıl sivillerin hedef alınmasını ve öldürülmesini açıkça kınıyor.”Sisi, toplu cezalandırmanın yanlışlığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

FİLİSTİN DEVLET LİDERİ ABBAS

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas şunları söyledi: “İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik saldırısıyla karşı karşıyayız. Adaletin olmayışı ve Filistinlilerin haklarının ihlali nedeniyle şiddet döngüsü sürekli yenileniyor. İki devletli çözümü uygulayarak ve işgale son vererek mevcut krizi aşabiliriz. Net bir zaman çizelgesi var. Topraklarımızı terk etmeyeceğiz.”dedi.

KAYNAK: HABER7

dortdivan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu