Haber

İsrail, Peru’da mahsur kalan İsraillileri kurtarmak için operasyon başlatacak

İki İsrailli şirket, protestolar nedeniyle Peru’da mahsur kalan İsraillileri kurtarmak için operasyon başlatacaklarını duyurdu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’da yer alan habere göre, Tel Aviv merkezli arama kurtarma şirketi Magnus ve Netanya şehir merkezli seyahat sigortası şirketi PasportCard, Peru’da mahsur kalan İsraillilere yönelik kurtarma operasyonuna ilişkin açıklama yaptı.

Söz konusu iki İsrail şirketinden yapılan ortak açıklamada, “Ek istihbarat bilgilerinin alınmasının ardından bu gece kurtarma operasyonunun başlatılması için onay alındı.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, Peru’daki olağanüstü durum nedeniyle planlanan kurtarma operasyonu hakkında daha fazla detay verilemeyeceği belirtilirken, mahsur kalan İsraillilerin güvenli bölgeye sevk edilmesinin ardından yeni bir güncelleme yapılacağı paylaşıldı.

İsrail makamlarından söz konusu kurtarma operasyonuna ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Protestolar nedeniyle Peru’da 5 bin turist mahsur kaldı

Peru’da Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre’deki görevinden alınarak cezaevine gönderilmesinin ardından başlayan gösterilerde 20 kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla kişi de yaralandı.

Hükümet, şiddet ve protestolar nedeniyle 14 Aralık’ta ülke genelinde 30 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Ülkenin birçok yerinde devam eden hareketlilik nedeniyle Cusco’daki Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havalimanı’nın da aralıklarla uçuşlara kapatıldığı belirtilirken, ülkede 5 bin turistin mahsur kaldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu