Yaşam

İngiltere’de 2,7 metre uzunluğunda kırkayak fosili bulundu

Uzmanlar İngiltere’nin Howick kentindeki Northumberland sahilinde 2,7 metre uzunluğunda bir çıyan fosili buldular. 326 milyon yıllık fosilin bulunmasının ardından araştırmacılar, bir zamanlar kuzey İngiltere’de bir araba boyunda ve 50 kg ağırlığındaki dev çıyanların avlandığını açıkladılar.

Dev bir çıyanın bu büyük fosili, Northumberland sahilinde dik bir uçurumun düşmesi sonucu tesadüfen keşfedildi.

Arthropleura olarak bilinen yaratığın, bu kadar büyümek için besleyici açıdan güçlü bir bitki bulmuş olabileceği ve diğer omurgasızları veya küçük amfibileri avlayan bir avcı olabileceği düşünülüyor.

Fosil, büyük ölçüde çağdaş çıyanlara benzeyen çok sayıda mafsallı dış iskelet parçasından oluşuyor. Bugüne kadar türünün keşfedilen üçüncü örneği olan fosilin, bulunanlar arasında en eski ve en büyük fosil olduğu belirtiliyor.

Arkeofili’nin haberine göreBulunan fosilin çıyanın dış iskeletinin bir parçası olduğuna inanılıyor.

Bilim adamları, bulunan 75 cm uzunluğundaki kesiğe dayanarak, tüm vücudunun yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda ve 50 kg ağırlığında olabileceğini düşünüyor.

Yaratığın kalıntıları, dinozorların çağından 100 milyon yıl önceki Karbonifer dönemine aittir.

Fosille ilgili makalenin baş yazarı olan Cambridge Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü’nden Dr. Neil Davies, “Tamamen tesadüfi bir keşifti. “Taşın düşme şekli, eski doktora öğrencilerimizden birinin yürürken gördüğü çatlamayı ve fosili mükemmel bir şekilde ortaya çıkardı.”

eldivanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu