Haber

Çin ve Rusya, Pasifik Okyanusu’nda ortak deniz ve hava devriyeleri düzenlemeyi planlıyor

Çin ve Rusya’nın dün Japonya Denizi’nde tamamladıkları 4 günlük ortak tatbikatın ardından Pasifik Okyanusu’nda ortak deniz ve hava devriyesi yürütmesi bekleniyor.

Global Times’ın haberine göre Çin ve Rusya, ortak tatbikatın sona ermesinin ardından ortak deniz ve hava devriyelerine başlamayı planlıyor.

Tatbikatın komutanı Tuğamiral Chiu Vinshng, “Tatbikat, stratejik deniz yollarının güvenliğini sağlamak ve iki ordunun donanma ve hava kuvvetlerinin ortak yeteneklerini uygulamak açısından büyük bir Çin-Rus ortak savaş operasyonuydu” dedi. terimleri kullandı.

Chiu, tatbikatların sadece Kuzeydoğu Asya’da istikrarı sağlamadığını, aynı zamanda iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini de artırdığını vurguladı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan (CHKO) yapılan basın açıklamasında, iki ülkenin deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığı askeri tatbikatla hedeflenen eğitimlerin tamamlandığı belirtildi.

CHKO Deniz Kuvvetleri, tatbikatın karşılıklı güveni derinleştirme, dostluğu güçlendirme ve kabiliyetleri artırmada başarıya ulaştığını belirtti.

CHKO’dan yapılan açıklamada, tatbikatın kapanış töreninin komuta merkezi olan “Qiqihar” savaş gemisinde 4 gün süreyle düzenlendiği kaydedildi.

Uzmanlar, 4 gün süren “Kuzey/Etkileşim-2023” adlı ortak tatbikatın, iki ülkenin güvenlik tehditlerine karşı üst düzey askeri iş birliğini gösterdiği yorumunu yaptı.

CHKO Donanması’ndan yapılan açıklamaya göre, “Kuzey/Etkileşim-2023” ortak tatbikatının sona ermesiyle birlikte Çin-Rus deniz ve hava kuvvetlerinin Pasifik Okyanusu’nda ortak devriye yürütmesi planlanıyor.

Çinli askeri uzman Song Congping, tatbikatın üçüncü bir tarafa yönelik olmadığını belirterek, bu girişimin büyük jeopolitik güçlerin bölgede güvenlik tehdidi oluşturduğu bir dönemde geldiğini ve Çin-Rus ordularının ortasındaki üst düzey inancı yansıttığını vurguladı.

Song, iki ülkenin ortak deniz ve hava karakol düzenlemesinin bir ilk olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar, ortak deniz ve hava devriyelerinin Çin ile Rusya arasında artan stratejik işbirliğinin bir başka göstergesi olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu