Haber

Bursa Yıldırım’da dere yatakları rehabilite ediliyor

BURSA (İGFA) –Yıldırım Belediyesi, kış aylarında yağışların artmasıyla oluşabilecek su baskını ve su baskınlarını önlemek amacıyla dere yataklarındaki iyileştirme çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Samanlı İlçesi’nde uzun yıllardır devam eden ve zaman zaman maddi hasara yol açan Güney Kanalı’ndaki su baskını sorununa kalıcı çözüm üretmek amacıyla başlatılan Güney Kanal Deresi İyileştirme Projesi yüzde 90 oranında tamamlandı. . 2 bin 500 metrelik hat üzerinde ıslah çalışmasının yürütüldüğünü belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Güney Kanalı’ndaki dere yatağını 38 metreye kadar genişlettik, etrafını kademeli taş duvarlarla çevreledik, kenarlarını yol olarak düzenledik. Çalışmalarımızı neredeyse tamamladık, artık son rötuşlarını yapıyoruz. “Projemiz tamamlandığında hem sel riskini ortadan kaldırmış olacağız, hem de zararlı atıkların dereye karışmasını önlemiş olacağız” dedi.

OTOPARK KAZANDIRACAĞIZ

Yıldırım’ın sembollerinden Deliçay’da dere iyileştirme çalışmalarına devam ettiklerini belirten Önder Oktay Yılmaz, “Demetevler ile Şirinevler Mahalleleri arasındaki 1.100 metrelik kısımda dere iyileştirme çalışması yapacağız. Projemizle hem dere yatağını güvenli hale getireceğiz, hem de bölgeye 17 bin metrekarelik park kazandıracağız. Parkımız içerisinde; 2 bin 700 metrekare bisiklet ve yürüyüş yolu, 40 bank ve 15 piknik masası, 4 oyun alanı ve 2 fitness aleti kümesi yer alacak. Böylece hem sel sorununu ortadan kaldıracağız, hem de bölgemize değer katacak bir yatırımı ilçemize kazandırmış olacağız. “Balkılıdere ve Gökdere’de yine Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla ıslah çalışmaları devam ediyor” dedi.

beyoglu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu